Поліція та громадяни повинні співпрацювати і разом шукати вирішення проблем
Квітень 09, 2020Старший радник КМЄС з правоохоронної діяльності Клаас-Ян Ван дер Вульп швидко адаптувався до нових обставин та знайшов спосіб консультувати українські правоохоронні органи зі свого дому в Нідерландах.
Як змінилося ваше життя, як старшого радника КМЄС після того, як, у зв’язку з початком пандемії Covid-19, були введені карантинні обмеження?
Я якраз повернувся з відпустки та дізнався, що непотрібно повертатися до Києва. Зненацька такі нові умови. Довелось змінювати плани, влаштовувати побут та починати працювати з дому. Знадобилося трошки часу, щоб пристосуватися до цього, але зараз я знайшов певний ритм та упорядкованість в цьому. Але, незважаючи на те, що зараз все можна робити віртуально, мій соціальний світ став дуже маленьким, причому як тут, в Нідерландах, так і загалом: вистачає спілкування з колегами. У нашій команді дуже добра атмосфера, що робить і роботу, і життя у Києві приємним. Відкритими залишаються багато питань: як довго це триватиме? Як нам продовжувати працювати? Як полагоджувати справи з власником квартири, яку я орендую? І так далі. З часом побачимо. По своєму середовищу спостерігаю, що люди, які мене оточують, є досить гнучкими та швидко підлаштовуються. Це приємно. І поки всі здорові – немає на що скаржитись.
«Дистанційний» офіс Клаас-Ян Ван дер Вульпа у Нідерландах
Як зараз виглядають стосунки з вашими українськими партнерами, які теж знаходяться в умовах карантину? Як ви адаптуєтесь, які основні виклики та можливості зараз перед вами?
Майже відразу ми запропонували нашим партнерам залишатися на електронному зв’язку. Але на практиці – НПУ зараз дуже зайнята викликами, пов’язаними з епідемією COVID-19. У них багато проблем. Наприклад, навіть, якщо б ми могли провести навчальний курс в інтернеті, в них не буде часу та людей, щоб взяти в цьому участь. Проте місія виступила з чудовими ініціативи, щоб зрозуміти, як ми можемо швидко допомогти нашим партнерам. Наприклад, зараз ми намагаємося знайти можливість надати обладнання для ситуаційних кімнат, що є важливим для їхнього оперативного управління. Це виклик як для нас, так і для наших партнерів. Найбільший же виклик – знайти, яким чином продовжувати нашу співпрацю, навіть, якщо це займе більше часу, але щоб не «відкотитись» назад. Наразі ми досить непогано справляємось з роботою в нових обставинах і продовжуємо надавати підтримку партнерам дистанційно. На щастя, наші колеги в регіональних представництвах місії, які все-таки знаходяться трохи фізично ближче до наших партнерів, змогли продовжити працювати у сферах стратегічного консультування, забезпечення обладнанням та онлайн тренінгів.
Чи можете трохи розповісти що таке правоохоронна діяльність загалом?
Все досить просто. Після того, як ми минулого року об’єднались із підрозділом взаємодії поліції з громадою (community policing), ми говоримо про єдиний підрозділ щодо взаємодії поліції з громадою та правоохоронної діяльності, які багато переплітаються. До минулого року це були два різні напрямки роботи КМЄС. Однак з боку поліції ми співпрацювали з тими ж людьми і уже тоді багато працювали разом. Тобто, для кращої координації нашої діяльності в згаданих напрямках і було створено об’єднаний підрозділ.
Разом з колегами з регіональних представництв та мобільних підрозділів місії, ми залучені до багатьох питань, які стосуються роботи правоохоронних органів, та зокрема НПУ. Це: і система оцінки діяльності, і дорожня безпека, і тренінги, і передача обладнання, і поради чи участь в консультаціях на місцевому рівні. Правоохоронну діяльність можна притулити будь-де. Ми дуже тісно співпрацюємо з іншими підрозділами КМЄС, наскільки це сприяє реформуванню інституцій, з якими ми співпрацюємо. Гарним прикладом цього є тренінги для керівників середньої ланки НПУ та органів прокуратури.
Питання щодо європейського підходу до здійснення правоохоронної діяльності, зокрема у Нідерландах: чому це може бути добрим прикладом для України та чи можна його застосувати в Україні?
Сильною стороною цієї моделі, яка застосовується в більшості європейських країн, є контакт зі спільнотою, з громадянами, з цивільними інститутами та цільовими групами. Рівень надання послуг та задоволення інтересів громадян є ключовими. Взаємодія поліції з громадою є дуже важливим інструментом у цьому. Кінцевою метою є підвищення рівня довіри громадян до влади, щоби збільшити рівень реальної безпеки та відчуття безпеки. Це є можливим тільки якщо державні структури, такі як поліція, є наближеними до людей та разом співпрацюють заради вирішення реальних проблем.
І такий підхід, безперечно, можна застосувати в Україні. В першу чергу тому, що цього громадяни вимагають від влади, але ще й тому, що є підґрунтя для здійснення правоохоронної діяльності по-іншому. Україна вже багато чого зробила, щоби модернізувати роботу поліції та зробила її прозорішою та доступнішою. Великі зміни, які вже відбулися у поліції (створення патрульної поліції та зміни в структурі та методах роботи в сільській місцевості) демонструють, що влада хоче змін. Наша підтримка є надзвичайно важливою, адже ще багато чого потрібно зробити.
Що зміниться в Україні, якщо вона перейме європейські практики здійснення правоохоронної діяльності?
Тоді соціальні та локальні проблеми можна було би вирішувати разом, оскільки громадяни та установи мали би довіру до влади. Громадяни зможуть краще контролювати середовище, в якому вони живуть, а також проблеми, з якими вони стикаються. А належне поводження з інформацією дозволить у консультаціях з громадянами краще формувати пріоритети. Такий спосіб здійснення діяльності передбачає кращі умови роботи для співробітників поліції. Роботу можна буде виконувати краще та ефективніше.
І, мабуть, найголовніше: працюючи за однаковими принципами на всьому владному ланцюгу, такі питання як права людини та гендерні питання завжди будуть на порядку денному, оскільки і зацікавлені особи, і засоби масової інформації набагато краще розумітимуть, яким чином працює поліція.
Що є найбільшою перешкодою для реформування поліції в Україні?
На мою особисту думку, заважати реформам може відсутність оновлення та омолодження в межах поліції, як, зрештою, і складнощі з викоріненням старих (радянських) методів роботи. Важливим є новий досвід тих працівників, які навчалися по-іншому. Крім того, для поліції важливо, щоби потужна ієрархічна структура перетворювалася на структуру, керовану досягненням бажаного результату.
Як взагалі партнери реагують на ваші поради?
Спочатку контакти є суто формальними. Часто за столом багато учасників, і ієрархічність дуже відчуваються. Та атмосфера довіри та взаємності, як правило, виникає вже після кількох зустрічей. Важливо говорити з ними як з колегами про перешкоди, з якими вони можуть зіткнутися, та ініціативи, які КМЄС може підтримати. Зазвичай це працює, але часто залежить від людини. Тому важливо будувати довготривалі контакти.
Якби ви могли запровадити лише один принцип здійснення правоохоронної діяльності в Україні, що б це було?
Зосереджуватись на проблемах громадян та громад на місцевому рівні та працювати з ними так, щоб знаходити рішення, при яких всі сторони несли б спільну відповідальність за результат.
Секретарка Клаас-Ян Ван дер Вульпа, Кіра