Як піймати на зловживаннях корумпованих правоохоронців обговорили під час круглого столу з питань запобігання корупції
Червень 21, 2018Учасники круглого столу, організованого вчора Консультативною місією Європейського Союзу (КМЄС), обговорили методи створення надійних структур із виявлення та запобігання корупції всередині правоохоронних органів. Зокрема, презентації присвячувалися системам ідентифікації схильних до корупції співробітників правоохоронних структур, дисциплінарним провадженням та збору доказів для прокуратури.
У фокусі семінару було й питання дотримання прав людини та законодавства під час подібних проваджень. “Проект закону щодо перевірки доброчесності зараз розробляється робочою групою, що очолює Національне агентство з питань запобігання корупції, і КМЄС готова підтримати цей процес. Це може бути порівняльний аналіз щодо кращих європейських практик, або зовнішня експертиза щодо ключових питань», – сказала заступник голови операційного департаменту КМЄС Лін Шихан.
Експерти КМЄС підкреслили, що під час запровадження системи перевірки доброчесності виникає безліч питань, однак необхідно дотримуватися єдиного підходу до цього питання у всіх правоохоронних органах. Наразі НАБУ, Державне бюро розслідувань та прокуратура мають відповідні положення щодо перевірки доброчесності, однак спосіб, у який цей процес має здійснюватися, породжує низку питань, які потребують вирішення. Ці питання потрібно врахувати в законопроектах, що зараз перебувають на етапі розробки.
Заходи з перевірки доброчесності співробітників вживають у багатьох країнах ЄС. Своїм досвідом з учасниками конференції поділилися провідні чеські та румунські експерти, що працюють у цієї галузі. Вони підтвердили: перевірка доброчесності є не тільки корисним заходом щодо виявлення випадків порушення закону, вона має потужний вплив на запобігання корупції в першу чергу.
Підтримка правоохоронних органів з боку КМЄС триватиме й наступного місяця для того, щоб вони могли покращити механізми запобігання та ідентифікації корупції всередині системи.