Пам’ятні заходи в Одесі: комунікативний підхід як запорука успішної охорони громадського порядку
Березень 27, 2018Одеса готується до проведення заходів з нагоди трьох важливих дат, до яких жителі міста ставляться по-різному. Зважаючи на те, що в минулому подібні заходи сприймалися неоднозначно, Консультативна місія ЄС в Україні (КМЄС) надає одеським партнерам рекомендації щодо того, як дати змогу громадянам реалізувати своє право на свободу мирних зібрань, яке є невід’ємною ознакою демократичного суспільства, але водночас не допустити, щоб відстоювання різних поглядів переросло в насильство чи масові заворушення.
Найближчим часом Одеса відзначатиме річницю визволення міста від фашистських загарбників (10 квітня), річницю кривавої Одеської трагедії (2 травня 2014 р.) і День Перемоги (9 травня). У попередні роки пам’ятні заходи, присвячені цим датам, підвищили рівень напруженості в Одесі: розкол у суспільстві не тільки став очевидним, а й поглибився.
Сьогодні на практичному семінарі в Одесі за участю керівництва Головного управління Національної поліції в Одеській області голова КМЄС Кястутіс Ланчінскас зазначив: «У вільному демократичному суспільстві право на свободу слова охороняється та забезпечується через конституційне право громадян на свободу мирних зібрань. Завдання поліції у демократичному суспільстві — забезпечити захист і сприяти реалізації цих прав, створюючи безпечні умови для того, щоб учасники масових заходів та інші громадяни могли вільно висловлювати свою думку».
Кястутіс Ланчінскас також додав, що для того, щоб демонстрації проходили мирно, поліцейські мають, передусім, володіти певними знаннями й уміннями, що допоможуть їм розрізняти наміри тих чи інших груп учасників масових зібрань. «Розуміння особливостей масових зібрань і психології натовпу, володіння інформацією про різні групи суспільства, а також вміння налагоджувати діалог і застосовувати комунікативний підхід — все це допомагає поліцейському відрізнити мирних учасників, які прийшли реалізувати свої конституційні права, від тих, хто хоче лише спровокувати заворушення, вчинити акти вандалізму та підірвати демократію».
Сьогоднішній семінар завершує низку інтенсивних тренінгів та зустрічей, організованих місією в Одесі. 20-22 березня КМЄС провела тренінг на тему «Діалог у правоохоронній роботі», на якому працівники поліції навчилися ефективно спілкуватися з громадянами і бути ланкою між командирами поліції та організаторами й учасниками масових заходів. 23 березня КМЄС провела круглий стіл з представниками громадянського суспільства Одеси. Дискусія була дуже жвавою: деякі учасники висловлювали діаметрально протилежні думки щодо заходів з нагоди річниць історичних подій. Поліція також отримала рекомендації щодо розвитку внутрішньої та зовнішньої комунікації напередодні, під час та після проведення масових заходів з метою підвищення рівня поінформованості громадськості.
КМЄС рекомендує готуватися до охорони громадського порядку заздалегідь, що дозволить і поліції, і учасникам заходу уникнути будь-яких несподіванок. Такий підхід до охорони громадського порядку базується на забезпеченні захисту основоположних прав громадян. Поліція втручається лише тоді, коли хтось із учасників вчинить правопорушення.