Під час спільних навчань Україна, Румунія і Молдова посилюють систему кіберзахисту
Квітень 07, 2025
Незважаючи на прогрес, досягнутий в регіоні в розбудові національних систем кіберзахисту, багато країн досі залишаються недостатньо підготовленими до кібератак, які можуть виникнути у воєнний час. Така ситуація підкреслює нагальну потребу в скоординованому плануванні на випадок надзвичайних ситуацій і транскордонному співробітництві.
Щоб допомогти вирішити цю проблему, Консультативна місія ЄС в Україні (КМЄС) у партнерстві з Національним координаційним центром кібербезпеки при Раді національної безпеки і оборони України (РНБО) провела перші командно-штабні навчання з кібербезпеки.
Захід, що пройшов 3-4 квітня в Івано-Франківську під назвою «Підвищення транскордонної кіберстійкості», зібрав понад 50 учасників з України, Румунії та Молдови. Серед них: представники РНБО, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Міністерства закордонних справ, Державної прикордонної служби, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Служби безпеки України, Департаменту кіберполіції/Департаменту захисту критичної інфраструктури, Національного банку України, Центру протидії дезінформації при РНБО. Крім того, у заході взяли участь представники Національного директорату кібербезпеки Румунії та Євроатлантичного центру стійкості, Служби інформаційних технологій та кібербезпеки Молдови, Агентства кібербезпеки Молдови, а також високопосадовці та посли цих країн в Україні. Регіональні та наукові представники також були присутні, зокрема, від керівництва Івано-Франківської області, Університету Короля Данила та місцевих правоохоронних органів.
Дводенні навчання надали регіональним учасникам платформу для обміну досвідом, тестування спільних механізмів та покращення співпраці за межами традиційних інституційних замкнутих рамок. Учасники опрацювали сценарії, що включали кібератаки, диверсії, таємні операції та дезінформаційні кампанії. Формат навчань включав симуляції, змагання «Захоплення прапора» і відпрацювання питань комунікації в кризових ситуаціях.
«Такі навчання допомагають нам зрозуміти, як ми можемо діяти швидше та ефективніше, коли кіберінциденти вражають критичну інфраструктуру», – зазначив Сергій Прокопенко, керівник управління забезпечення діяльності НКЦК Апарату РНБО України. «Нам потрібно більше такої співпраці – не лише всередині України, але й з нашими сусідами, адже кіберзагрози не мають кордонів».
Основна увага була зосереджена не лише на реагуванні, але й на посиленні стратегічної комунікації, вдосконаленні протоколів обміну інформацією та посиленні механізмів регіональної координації.
«Ми в КМЄС вважаємо, що ця міжрегіональна транскордонна платформа обміну інформацією, розроблена у співпраці з НКЦК України, є важливим кроком вперед. Ця ініціатива продовжить зміцнювати наші колективні зусилля зі створення міжрегіональної робочої групи експертів у сфері кібербезпеки», – сказав Драгош Діма, старший радник КМЄС з питань кібербезпеки. «Це є частиною ширшого мандату Місії, спрямованого на сприяння реформуванню сектору цивільної безпеки в Україні, включаючи підтримку належного врядування, верховенства права та стійкості перед обличчям війни».
Ці навчання створили основу для більш інтегрованої, перспективної кібер-співпраці у країнах Східної Європи та допомогли закласти фундамент для більш потужного, швидкого та об’єднаного регіонального реагування на майбутні кібер-виклики.