Як боротися з незаконними вирубками лісів як формою організованої злочинності: семінар для українських правоохоронців та громадянського суспільства

Лютий 10, 2025

Якщо спитати, що означають Карпати саме для вас? Багато хто згадає веселе дитинство в карпатських лісах, шкільні табори. Прекрасну Говерлу. Стрімкі гірські річки та неймовірні буки. А ще цей неповторний смак чорниці, щойно зірваної з куща!

А ще уявіть, що вже ваші діти-правнуки можуть дивитися на карпатські ліси лише на картинках, а про буки та смереки читати в книжках і бачити на архівних фото і відео. Не вірите, але це дуже ймовірний сценарій. На жаль, катастрофічні нелегальні вирубки карпатських лісів впродовж останніх десятиліть знищують унікальну екосистему. Та це не лише серйозний злочин проти навколишнього середовища, це ще й ціла система діяльності кримінальних угруповань, які мають не тільки внутрішньоукраїнський, а й транскордонний характер.

Усвідомлюючи це, Консультативна місія ЄС (КМЄС) в Україні нещодавно зібрала на дводенний семінар в Яремче правоохоронців, громадських активістів та журналістів-розслідувачів, щоб обговорити особливості боротьби з незаконною вирубкою лісів в Україні як формою організованої злочинності. Серед присутніх були представники Державного бюро розслідувань, Національної поліції України, Бюро економічної безпеки України, Генеральної прокуратури України та Національного антикорупційного бюро України, які мали на меті посилити міжвідомчу співпрацю, обмін розвідданими та стратегічну побудову справ.

Незаконна вирубка лісів, складна і високотехнологічна форма екологічних злочинів, часто пов’язана з іншими серйозними видами злочинної діяльності, включаючи корупцію, фінансові злочини та контрабанду. У багатьох таких справах організовані злочинні угруповання вдаються до підробки документів, хабарництва та незаконного збагачення. Однак юридичні перепони часто заважають правоохоронним органам розглядати злочини у лісовому господарстві як серйозні правопорушення, що обмежує їхню здатність застосовувати передові методи розслідування, такі як спостереження, прослуховування та агентурні операції під прикриттям. Ці інструменти мають вирішальне значення для ліквідації організованих злочинних угруповань. Вирішення цих проблем вимагає не лише посилення міжвідомчої співпраці, але й значних законодавчих реформ, які мають закрити існуючі шпарини та надати правоохоронцям необхідні інструменти для ефективної боротьби з правопорушниками-високопосадовцями.

«Щоб ефективно боротися з незаконними вирубками, ми повинні вийти за рамки розгляду цих випадків як окремих інцидентів і почати боротися з більш широкими кримінальними структурами, які за ними стоять. Це означає спільну роботу між відомствами, більш стратегічний підхід та не побоювання розслідувати більш серйозні справи, які викривають корупцію, фінансові оборудки та зв’язки з організованою злочинністю», – зазначив Барт Шефферс, радник КМЄС з питань належного врядування регіонального представництва Місії у Львові.

Однією з ключових тем семінару було розширення використання інструментів фінансових розслідувань, відстеження активів та транскордонного співробітництва. Під час сесій було наголошено на критичній необхідності заморожування активів на ранніх стадіях розслідування. Це запобігає зникненню доходів. Обговорювалися також проблеми та значення взаємної правової допомоги у відстеженні незаконних прибутків за кордоном.

Семінар також став платформою для обміну кращими практиками від європейських партнерів. Радник/тренер КМЄС з кримінальних розслідувань Фредерік Петіжан розповів про структурований підхід Бельгії до боротьби з організованою злочинністю, наголосивши на міжвідомчій координації, моделі правоохоронної діяльності, керованої аналітичною розвідкою, та стратегічній розбудові справ. Тим часом, старший радник КМЄС з питань кримінального переслідування Гядімінас Бучюнас поділився досвідом Литви у застосуванні принципу «слідуй за грошима» на ранніх стадіях розслідування, зокрема, продемонструвавши, як відстеження незаконних фінансових потоків посилює кримінальне переслідування, уможливлює заморожування активів та розширює міжнародне співробітництво з метою повернення доходів, що знаходяться закордоном.

Учасники також розглянули питання проведення розслідувань постфактум з використанням методології оцінювання загроз серйозної та/або організованої злочинності (SOCTA), визначення пріоритетності злочинів у сфері лісового господарства та забезпечення більш скоординованого реагування на основі розвідувальних даних. Обговорення охоплювали такі теми, як роль нелегальних лісопилок, проблеми доведення організованої злочинності у справах, пов’язаних з лісовим господарством, а також необхідність проведення регіональних спільних розслідувань та міжвідомчої співпраці.

Для підвищення ефективності розслідувань співпраця між правоохоронцями, прокурорами, громадськими активістами та журналістами-розслідувачами має вирішальне значення. Цей семінар зумів об’єднати всі ці групи разом. Дискусії були дуже конструктивними і зосереджувалися на обміні думками про те, як подолати юрисдикційні виклики, покращити обмін розвідданими та забезпечити, щоб фінансові злочини, пов’язані з незаконною вирубкою лісу, не залишалися безкарними.

«Для мене, як представниці від громадського сектору, був корисний формат семінару, учасниками якого одночасно була і наша сторона, і представники правоохоронних органів, – зазначила Олена Мудра, журналістка ГО «Екосфера» (м. Ужгород, Закарпатська область). – На мою думку, за останні три роки, з початку широкомасштабного вторгнення, діалог між природоохоронними громадськими організаціями та правоохоронними органами на теми екологічних злочинів у тилу, значно погіршився. Хочу сподіватись, що такі семінари сприятимуть поверненню втраченої співпраці та довіри, зміцненню існуючих та налагодженню нових зв’язків задля спільної роботи над збереженням карпатських лісів, біорізноманіття у них і заповідної природи».

Цей семінар ще раз підтверджує прагнення КМЄС підтримувати українських партнерів у боротьбі з організованою злочинністю та корупцією, зміцненні спроможності правоохоронних органів та адвокації реформ, які уможливлюють більш ефективний підхід до розслідування злочинів, що спирається на аналітичну розвідку.