КМЄС в Україні: Десятиріччя посилення спроможностей та підтримки реформ

Грудень 24, 2024

Протягом останнього десятиліття Консультативна місія Європейського Союзу (КМЄС) в Україні відіграє важливу роль у посиленні органів сектору цивільної безпеки по всій країні. Завдяки своєму сприянню законодавчим ініціативам, інституційному розвитку та професійному зростанню тисяч фахівців, КМЄС стала надійним партнером у реалізації плану реформування сектору цивільної безпеки в Україні.

Зростання Місії

Починаючи з 175 співробітників Місії у 2014 році, КМЄС перетворилася на потужну та динамічну організацію, що у 2024 році вже налічує 437 працівників. Це 228 міжнародних та 209 українських фахівців, які працюють разом задля досягнення високоефективних результатів по всій Україні.

Діяльність КМЄС не обмежується столицею. Те, що розпочиналося з роботи мобільних груп по всій країні, перетворилося на постійну присутність у ключових регіонах. Сьогодні, окрім головного офісу в Києві, КМЄС має представництва у Львові (відкрите у 2016 році) та Одесі (відкрите у 2018 році). Офіси у Харкові (відкритий у 2016 році) та Маріуполі (відкритий у 2020 році) тимчасово не працюють через постійні безпекові виклики, спричинені неспровокованою агресією Росії проти України. Проте Мобільний підрозділ КМЄС продовжує відігравати важливу роль, особливо на деокупованих та прилеглих до них територіях (ДоПТ), демонструючи здатність Місії адаптуватися до нових потреб України під час війни.

Законотворча допомога та стратегічне консультування

З моменту свого заснування у 2014 році КМЄС в Україні відіграє важливу роль у формуванні важливих законодавчих ініціатив, пов’язаних з реформуванням сектору цивільної безпеки. Місія надала експертні коментарі до близько 110 законопроектів з метою приведення їх у відповідність до європейських стандартів та найкращих практик ЄС. Серед цих законопроектів чимало були прийняті Верховною Радою України та підписані Президентом, зокрема Закон «Про національну безпеку» (2018), Закон «Про розвідку», який встановлює парламентський контроль над розвідувальними службами (2020), та Закон, яким впроваджується Римський статут (2024).

Крім того, за сприяння КМЄС було ухвалено майже 50 стратегічних документів, завдяки яким правоохоронні органи України отримали чіткі та ефективні дороговкази для свого подальшого розвитку. Зокрема, це нова концепція забезпечення громадського порядку разом із стратегією поліції діалогу (2018), Національна стратегія у сфері прав людини та План дій до неї (2021), Національна антикорупційна стратегія на 2021-2025 роки (2022),  Комплексний стратегічний план реформування органів правопорядку (2023) та План заходів з його реалізації (2024).

Досягнення у сфері розбудови спроможностей

Розбудова спроможностей залишається одним з основних напрямків діяльності КМЄС в Україні. За останнє десятиліття Місія реалізувала близько 200 цільових проектів, спрямованих на зміцнення сектору цивільної безпеки України. Ці ініціативи варіюються від надання сучасного обладнання та технологій до підтримки інституційних реформ.

Нещодавно КМЄС розширила свою підтримку за рахунок залучення зовнішніх джерел фінансування. До них належать проекти, що фінансуються Королівством Нідерландів, які допомагають органам сектору цивільної безпеки стабілізувати та відновити управління, безпеку та соціальну згуртованість на ДоПТ України. Додаткова підтримка спрямована на подолання психологічного стресу та посттравматичного стресового розладу (ПТСР) серед співробітників Національної поліції України, які загострилися через нинішню війну з Росією та складні умови роботи на ДоПТ. Ще один проект, що фінансується урядом Австрії, спрямований на підвищення рівня слідчої та аналітичної експертизи в таких відомствах, як Національна поліція України, Державне бюро розслідувань, Бюро економічної безпеки та інших.

Навчання є одним із ключових елементів успіху КМЄС в Україні. Понад 55 300 осіб взяли участь у спеціалізованих тренінгах, а всього було проведено понад 4 500 заходів. Ці тренінги охоплюють широкий спектр тем, включаючи розслідування та судове переслідування міжнародних злочинів, OSINT, взаємодію поліції з громадою, стрес-менеджмент та інші сфери, надаючи українським фахівцям навички та знання, необхідні для вирішення сучасних викликів.

Заглядаючи в майбутнє

З нагоди десятиріччя діяльності КМЄС в Україні її досягнення відображають не лише відданість співробітників Місії, але й міцність партнерства з українськими інституціями. Поєднуючи стратегічні консультації, практичну підтримку та ініціативи з розбудови спроможностей, КМЄС в Україні зробила свій внесок у реформи, які сприяють перетворенню сектору цивільної безпеки України на ефективний, підзвітний та такий, що користується довірою громадян.

У майбутньому КМЄС продовжуватиме підтримувати Україну на шляху реформ, забезпечуючи подальший прогрес у напрямку європейської інтеграції.