Місія до Дніпра: З черговим закликом покласти край ґендерно зумовленому насильству

Грудень 02, 2024

Ми прибули до Дніпра через кілька днів після того, як місто зазнало чергової жорстокої атаки російських військ, цього разу із застосуванням нового типу ракет. У місті все ще були помітні криваві сліди війни, але стійкість його жителів проглядалася крізь них. На вулицях вирувало життя, що свідчило про незламність їхнього духу.

Метою нашої поїздки був міжнародний форум «Об’єднаймося заради припинення насильства над жінками та дівчатами» – захід, організований КМЄС в Україні спільно з Дніпровським державним університетом внутрішніх справ, нашим давнім та надійним партнером. Це вже другий подібний форум, який цього року проводить мобільний підрозділ Місії, слідом за першим, що відбувся 22-23 листопада у Полтаві.

Форум, що відбувся 27-28 листопада в рамках кампанії «16 днів активізму проти ґендерно зумовленого насильства», зібрав різнопланову групу учасників – представників правоохоронних органів, організацій громадянського суспільства та регіональних представників зі сходу України – регіонів, що найбільше постраждали від російської агресії. В умовах війни захід став одночасно і закликом до об’єднання, і платформою для співпраці у боротьбі з ґендерно зумовленим насильством (ҐЗН).

«Такі форуми відіграють важливу роль у підвищенні обізнаності громадськості про ґендерно зумовлене насильство, зміні суспільних уявлень та стимулюванні колективних дій. Лише завдяки такому діалогу та співпраці ми можемо рухатися до побудови безпечного та справедливого суспільства для всіх», – зазначив Ове Уруп-Мадсен, керівник мобільного підрозділу Місії, що брав активну участь в організації та координації цих форумів.

Протистояти тіням насильства

Ґендерно зумовлене насильство в Україні є глибоко вкоріненою проблемою, яка ще більше загострилася через неспровоковану агресію Росії. Хоча ҐЗН непропорційно впливає на жінок і дівчат, які становлять 90% жертв, воно не щадить нікого. Чоловіки, хлопці та люди похилого віку також страждають, особливо від сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом (СНПК). ООН задокументувала сотні випадків такого насильства з початку повномасштабного вторгнення, розкриваючи жахливі реалії, з якими стикаються українці на окупованих територіях.

Як зазначив у своїй вступній промові Голова КМЄС Рольф Холмбо, війна в Україні продовжує загострювати різні форми насильства щодо жінок і чоловіків, особливо тих, хто перебуває в зоні бойових дій або вимушено покинув свої домівки; ця вразливість посилюється економічною та політичною нестабільністю, викликаною повномасштабною російською агресією.

Форум у Дніпрі безпосередньо торкнувся цих викликів. Під час панельних дискусій та робочих груп представники служб швидкого реагування, поліції та громадянського суспільства обмінювалися думками та найкращими підходами. Під час дискусій обговорювалися суворі реалії домашнього насильства, сексуальної експлуатації та нової загрози СНПК. Представники Дніпропетровської, Донецької та Харківської областей, у тому числі регіональні представники офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, поділилися суворою правдою: багато постраждалих мовчать, тому що не знають про свої права або занадто бояться звертатися по допомогу. І ми повинні зробити так, щоб до жертв ҐЗН ставилися з повною повагою і шаною, щоб вони відчували себе в безпеці та захищеними. Ми всі повинні зробити свій внесок у цю справу. Адже ґендерно зумовленому насильству не має бути місця в нашому житті, в наших громадах.

Як підкреслила Оксана Червякова, Представниця Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Харківській області, подібні заходи, які об’єднують зусилля правоохоронців, громадськості, представників органів державної влади та місцевого самоврядування, в тому числі всіх територіальних громад регіону, дають розуміння актуальних проблем і спрямовані на напрацювання перспективних рішень.

Прогрес попри біль

Незважаючи на невтішну статистику, Україна зробила значні кроки на шляху до забезпечення ґендерної рівності. Цього року виповнюється 140 років Українському жіночому руху, що свідчить про багаторічне прагнення країни до прогресу, зокрема й у сфері ґендерної інтеграції. У 2022 році, навіть в умовах війни, Україна ратифікувала Стамбульську конвенцію – історичний договір, спрямований на боротьбу з насильством щодо жінок. Крім того, законодавчі заходи, такі як Закон «Про рівну оплату праці жінок і чоловіків» та ініціативи з ґендерної інтеграції в секторі цивільної безпеки, свідчать про рішучість країни просувати права людини.

Місія твердо стоїть поруч з Україною в цих зусиллях. За допомогою стратегічних консультацій, розбудови потенціалу та тренінгів КМЄС продовжує підтримувати українські правоохоронні органи у боротьбі з ҐЗН – від протидії домашньому насильству до надання допомоги поліції та прокуратурі у розслідуванні справ, пов’язаних із сексуальним та ґендерно зумовленим злочином.

Покидаючи незламне місто Дніпро, слова, сказані на форумі, ще довго залишались із нами. Подолання ґендерно зумовленого насильства вимагає колективних дій – окремих осіб, громад та націй. Шрами війни можуть бути глибокими, але так само як і рішучість зцілитися і побудувати майбутнє, де переважають гідність і рівність.