Україна просуває антикорупційні реформи за підтримки ЄС
Квітень 03, 2024Аби привести законодавство у відповідність до стандартів Європейського Союзу, Україна посилює антикорупційні заходи. Важливою подією в цьому контексті стали внесені в грудні минулого року зміни до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів, якими було криміналізовано контрабанду з 1 липня 2024 року.
У рамках реалізації функції парламентського нагляду, Комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності за підтримки Консультативної місії ЄС в Україні (КМЄС) нещодавно здійснив дводенний робочий візит до Львова.
Програма візиту була насиченою. У перший день, 27 березня, народні депутати провели виїзне засідання у приміщенні Львівського державного університету внутрішніх справ, головним чином для обговорення викликів упровадження нових положень про криміналізацію контрабанди. Представники Офісу Генерального прокурора, СБУ та Бюро економічної безпеки України поінформували нардепів поточний стан справ і їхню готовність виявляти та розслідувати злочини, пов’язані з контрабандою, після 1 липня 2024 року.
Окрім засідання комітету, народні депутати ознайомилися з навчально-матеріальною базою Львівського державного університету внутрішніх справ та відвідали Регіональний сервісний центр МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях. Вони також ознайомилися з центром зв’язку «Сервіс 112» у Львові – проєктом, що дозволяє громадянам отримати доступ до всіх екстрених служб за єдиним номером – 112, оптимізуючи таким чином реагування на надзвичайні ситуації та сприяючи міжвідомчій комунікації.
На другий день візиту, 28 березня, відбувся круглий стіл на тему кримінальної відповідальності за злочини, пов’язані з гуманітарною допомогою. У засіданні взяли участь судді, прокурори з регіонів та представники Служби безпеки України, Державної митної служби, Національної поліції України, Державного бюро розслідувань, Західного регіонального управління Державної прикордонної служби, Львівської обласної військової адміністрації, Територіального управління Бюро економічної безпеки у Львівській області. Обговорювали обсяги справ та надання оперативного супроводу та розвідувальної інформації у кримінальних провадженнях, пов’язаних з неправомірним використанням гуманітарної допомоги з метою отримання прибутку.
Тамаз Деметрадзе, суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області, підкреслив нагальність вирішення проблеми нецільового використання гуманітарної допомоги для збереження репутації України. Маркус Ролофс, радник з питань верховенства права Регіонального представництва КМЄС у Львові, висловив подібну думку, наголосивши, що репутація є питанням національної безпеки.
Посилення здатності України протидіяти організованій злочинності, в тому числі транскордонній, залишається одним із пріоритетів КМЄС. Таким чином, Місія підтримує своїх партнерів з Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності у впровадженні їхніх функцій парламентського контролю, ефективно реагуючи на можливі законодавчі прогалини та ініціюючи необхідні законопроєкти, які реформуватимуть органи правопорядку.
Сергій Іонушас, голова Комітету, подякував КМЄС за вагому підтримку та підкреслив важливість таких спільних візитів для кращого розуміння про роботу місцевих правоохоронних органів.
Представниця Президента у Верховній Раді – заступниця голови Комітету з питань правоохоронної діяльності Галина Михайлюк висловилась про зв’язок між ефективною діяльністю правоохоронних органів та міжнародною допомогою. За її словами, успіх у цих реформах є критично важливим для продовження підтримки України..
This is already the fifth regional visit that EUAM has facilitated for the Verkhovna Rada Law Enforcement Committee as part of a long-standing cooperation, focusing on diverse issues within the mandate of the Mission and the priorities of the Rada Committee. Previously, such visits were held to Mariupol and Odesa in 2021, as well as Dnipro and Kropyvnytsky in 2023.
Це вже п’ятий регіональний візит, який Консультативна місія ЄС організувала для Комітету Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності в рамках тривалої співпраці, зосереджуючись на різноманітних питаннях у межах мандата Місії та пріоритетах Комітету Верховної Ради. Раніше такі візити відбулися до Маріуполя та Одеси у 2021 році, а також до Дніпра та Кропивницького у 2023-му.