Cуддя Верховного Суду України Людмила Охрімчук: «Наша мета — підвищення довіри суспільства до судової системи України»
Лютий 09, 2016Як вести відкритий діалог з суспільством та заручитися його підтримкою? Ці та інші питання, пов’язані з комунікаціями, обговорювалися під час ознайомчого візиту представників української судової системи до Нідерландів, що був організований Міністерством зовнішніх справ Нідерландів та Об’єднанням підприємств Нідерландів за підтримки КМЄС.
Рівень довіри населення Нідерландів до органів державної влади, у тому числі до її судової гілки, перевищує 70%. Консультативна місія Європейського Союзу (КМЄС) тісно співпрацює з органами судової системи України та надає консультації щодо стратегічних комунікацій з метою підвищення довіри українців до судових інституцій.
Про застосування голландського досвіду комунікацій в Україні розповідає Охрімчук Людмила Іванівна, суддя Верховного Суду України:
Нашою стратегічною метою є підвищення довіри громадянського суспільства до судової системи України.
У рамках започаткованого спільного проекту Верховного Суду України та Консультативної місії Європейського Союзу з метою втілення комунікаційної стратегії у найвищому судовому органі держави, під час візиту я мала можливість ознайомитися із досвідом голландської системи правосуддя щодо ефективної комунікації з громадськістю.
Крім того, досвід голландських суддів, який ґрунтується на фундаментальному правовому принципі, що судовий розгляд справ має проводитись відкрито, та що «суд повинен говорити через свої рішення», на мою думку, може бути використаний і українськими судами у розробці комунікаційної стратегії.
Зокрема, бажано використати голландський досвід, коли судові рішення, що привертають увагу громадськості, висвітлюються журналістами, які мають спеціалізовану правову підготовку. Необхідно надавати пресі та громадськості повну інформацію щодо відправлення правосуддя в порядку заохочення відкритості для преси запрошувати пресу на презентацію річних звітів Суду, використовувати прес-релізи та резюме судових рішень, за декілька днів до прийняття рішення, яке може привернути інтерес ЗМІ, розсилати пресанонс (і публікувати його на веб-сайті), інформувати представників ЗМІ, що прес-суддя зможе відповісти на їх запитання. Цей підхід значно покращить висвітлення судових рішень та в цілому роботу суду.
Цікавим також є досвід голландських судів щодо політики звязків зі ЗМІ. Адже розроблені у 2008 році керівні принципи для преси, які публікуються на веб-сайтах Суду, зробили свій внесок у вирішення питання підвищення відкритості для преси.
Адже основна мета цих принципів — не вказувати ЗМІ на те, що вони можуть робити, а що — ні, а запропонувати їм розуміння того, як Суд надає пресі свої послуги.
Крім того, цікавий досвід Верховного Суду Голландії щодо таких ініціатив:
- зняття короткометражних фільмів про роботу Верховного Суду, в яких судді розповідають про суд і пояснюють свої завдання
- запровадження популярних програм відвідування Суду для студентів юридичних факультетів, під час яких декілька суддів розповідають про роботу Суду і відповідають на питання
- а також проведення щорічних Днів відкритих дверей для громадськості, під час яких люди можуть дізнатись про історію будівлі та вільно задавати питання суддям
До речі, проведення таких заходів, на думку голландських суддів, мають найбільший успіх.
На мою думку, багаторічний досвід колег з Нідерландів сприяє зміцненню довіри до судової системи і повинен бути використаний у процесі реформування судової системи України.
Оскільки ЗМІ можна вважати «очима та вухами» широкої громадськості, особливо важливо зробити усе можливе, щоб задовольнити інтерес ЗМІ до нашої діяльності.
Насамкінець, висловлюю подяку КМЄС за організацію ознайомчого візиту до Нідерландів, який був надзвичайно цікавим і, завдяки якому ми можемо використовувати, методи роботи голландських колег у роботі щодо зміцнення довіри до судової системи України.