У фокусі – права потерпілих
Листопад 02, 2023Координаційний центр підтримки потерпілих і свідків воєнних та інших міжнародних злочинів – нещодавно створений спеціалізований підрозділ в Офісі Генерального прокурора. Він був заснований у квітні 2023 року за підтримки міжнародних донорів, зокрема і КМЄС в Україні.
Успішно завершивши процес набору персоналу, центр наразі вдосконалює свої спроможності для надання ефективної підтримки та співпраці з різними зацікавленими сторонами. Основна мета – захист прав потерпілих від воєнних злочинів.
У відповідь на запит Центру Місія нещодавно провела тренінг, а після нього – сесію стратегічного планування. Тренінг підкреслив важливість розуміння міжнародних правових стандартів щодо прав потерпілих. Тим часом сесія стратегічного планування дозволила центру ретельно оцінити свої сильні та слабкі сторони, можливості та загрози, а також намітити чіткий шлях для постійного розвитку та повної оперативної готовності.
Вероніка Плотнікова, керівниця Координаційного центру підтримки жертв і свідків війни та інших міжнародних злочинів при Офісі Генерального прокурора, та Ола Кварнстром, старший радник КМЄС з питань прав потерпілих, розповідають про тренінг і стратегічну сесію.
КМЄС: Пані Вероніко, як Ви оцінюєте корисність таких тренінгів для координаторів Центру?
Вероніка Плотнікова: Діяльність координаторів Центру буде спрямована на всебічну підтримку жертв і свідків воєнних злочинів. Відтак координатори мають бути свідомі того, які міжнародні механізми ми маємо у вказаній сфері, які стандарти висуваються до діяльності Центру та на що можуть розраховувати наші потерпілі не тільки сьогодні, але й в подальшій перспективі.
Ми дякуємо за підтримку Консультативній місії ЄС, яка провела комплексний тренінг з метою підтримки інституційної спроможності Центру. Наші учасники змогли отримали необхідні для роботи знання з міжнародного права, міжнародного гуманітарного права, міжнародного кримінального права, стандартів діяльності Міжнародного кримінального суду, а також практики Європейського суду з прав людини, яка стосується прав потерпілих і свідків воєнних злочинів.
КМЄС: Діяльність Центру направлена на роботу зі свідками і потерпілими від війни чи від інших видів насильства також?
Вероніка Плотнікова: На даному етапі розслідування воєнних злочинів є пріоритетом роботи органів прокуратури. В подальшому стратегічному баченні ми розраховуємо на розширення нашого мандату діяльності, до якого може бути включена робота з потерпілими від всіх насильницьких злочинів таких, як домашнє насильство, гендерно зумовлене насильство, перевищення влади та інші форми неналежного поводження з боку правоохоронної та пенітенціарної сфери. Тобто всі сфери, де особа стикається з неправомірним насильством.
КМЄС: Чи вже укомплектований штат Центру?
Вероніка Плотнікова: На разі ми завершили конкурсний добір, до проведення якого також були залучені і наші міжнародні партнери. Штатний розпис Центру налічує 36 осіб. І його вже майже повністю доукомплектовано.
КМЄС: Пане Ола, чи могли б ви пояснити мету організації цього тренінгу?
Ола Кварнстром: Нещодавно був створений Координаційний центр підтримки потерпілих і свідків воєнних та інших міжнародних злочинів при Офісі Генерального прокурора. Представники Центру звернулися до нас за допомогою в проведенні вступного навчального тренінгу з прав потерпілих. Наша мета полягає в тому, щоб дати учасникам базові знання щодо міжнародних стандартів, які стосуються прав потерпілих.
Окрім тренінгу, ми також провели стратегічну сесію для нещодавно створеного Центру, щоб допомогти нашим партнерам отримати чітке бачення для досягнення своїх цілей.
КМЄС: Які першочергові цілі чи завдання цього Центру?
Ола Кварнстром: Основна мета цього Центру – координація роботи з різними органами влади для забезпечення захисту та дотримання прав потерпілих.
КМЄС: Хто був ініціатором проведення такого тренінгу: наші партнери чи це була пропозиція з нашого боку?
Ола Кварнстром: Запит на цей тренінг і стратегічну сесію надійшов безпосередньо від Координаційного центру підтримки потерпілих і свідків. Ми налаштовані на постійну співпрацю з ними, щоб задовольнити їхні майбутні потреби у розбудові їхньої спроможності.
Наша подальша підтримка залежатиме від зміни у потребах наших партнерів. Ми повністю готові організовувати додаткові заходи з розбудови спроможності координаційного центру за наявності такого запиту.