«Прозорий офіс» у Вінниці – більше відповідальності, менше корупції
Жовтень 23, 2015«Ви не очікуєте такого рівня сервісу, коли бачите цю будівлю», — каже експерт з Консультативної місії Європейського Союзу Фелікс Гаутш під час візиту до «Прозорого офісу» у Вінниці. «Але ви можете легко уявити себе у якійсь європейській країні, коли заходите всередину». Він був вражений небезпідставно: Вінниця є лідером у впровадженні електронного врядування для своїх мешканців з метою більшої прозорості та підзвітності.
Міська рада відремонтувала перший поверх, щоб побудувати скляні стіни «Прозорого офісу», який надає 300 адміністративних послуг за принципом «єдиного вікна». Більше 3000 людей користуються автоматичними адміністративними послугами одного з чотирьох сервісних центрів у місті, включно з послугами у сфері нерухомості, зарахування до шкіл та реєстрації за місцем проживання.
Запровадження різноманітних інструментів електронного врядування для надання адміністративних послуг призвело до скорочення часу очікування до 5-7 хвилин у порівняння з 23 хвилинами очікування в середньому до цього. До того ж, опитування громадської думки щодо задоволення користувачів показує, що 60% користувачів вважають, що робота офісів є чесною та неупередженою (відповідно до звіту Швейцарського агентства з розвитку та співробітництва).
Основною причиною відкриття прозорих офісів було сприйняття державних установ України як неефективних, бюрократичних та корумпованих. Електронне врядування вважається інструментом покращення ефективності та прозорості адміністративних послуг.
Для них це стосується також надання інформації та послуг для всього населення. «Одним з наших пріоритетів є надання доступу до послуг для людей з інвалідністю», з гордістю каже голова департаменту адміністративних послуг Ірина Копчук, показуючи пологі заїзди та електронні панелі. Хоча у приміщенні багато людей, воно не переповнено завдяки системі електронної черги. Окрім того, застосовується спеціальні заходи для мінімізації корупції: співробітники, що приймають документи, не приймають рішень, що допомогає уникнути конфлікту інтересів. Більше того, камери відеоспостереження слідкують за діями співробітників протягом робочих годин.
Цього року «Прозорий офіс» також отримав гендерну премію від Швейцарської Конфедерації. Відповідно до їх слів, «вони були приємно здивовані, дізнавшись, що «прозорі офіси» мають дитячі кімнати, де матері можуть тимчасово залишити своїх дітей, поки вони отримують послуги». Працівники «Прозорого офісу», у яких є діти, також можуть залишити свої дітей в цій кімнаті, якщо є така потреба.
Експерти КМЄС з адміністративної реформи Лайді Сурва та Надія Третяк мали відкриту та плідну дискусію із директором «Прозорого офісу» Євгеном Іщуком. Гості висловили сподівання на кращу співпрацю між столицею та регіонами, а також відзначили, що вінницькі центри адміністративних послуг показують гарний приклад сервісу, орієнтованого на громадян.