Спільні семінари КМЄС та USAID для підтримки відкритості судів в Україні

Жовтень 13, 2015

Проект USAID «Справедливе правосуддя» у співпраці з КМЄС розпочав тур українськими містами для того, щоб презентувати суддям та співробітникам департаментів комунікацій інструменти та методи поліпшення комунікацій із суспільством. Мета заходів – зробити українську судову систему відкритою на всіх рівнях і розпочати діалог, співробітництво та довірені відносини між суддями і громадянами.


 

Під час серії семінарів судді та співробітники департаментів комунікацій будуть ознайомленні з методами кризових комунікації, розробкою сайтів та роботою з соціальними мережами, отримають інформацію як виступати перед камерою та  як проводити брифінги з журналістами , а також з іншими питаннями, що пов’язані з комунікаціями.

 

Тур розпочався прес-конференцією для журналістів та громадських активістів у Львові.  Незважаючи на те, що прес-конференція проводилася у неділю, захід зібрав багато учасників, що підтверджує актуальність теми відкритості судів в Україні.

 

Серед питань, які обговорювалися під час прес-конференції,  найбільшу увагу мали питання щодо  різниці інтересів ЗМІ та судів: судді фокусуються на деталях, комплексному обґрунтуванні та необхідності забезпечити неупереджений та справедливий судовий розгляд, в той час як ЗМІ головним чином цікавить сам вирок, конфлікт, відмова у забезпеченні правосуддя та швидке отримання інформації для новини.


 

Міжнародні експерти прийшли до компромісу, хоча вони мали різні точки зору: Лія Гурович і Девід Ремондіні, обидва судді та судові речники з США, підкреслили, що журналісти повинні прагнути бути точним, добре підготовленими та дотримуватися балансу, коли вони готують матеріали на судову тематику. Сорен Сандерстроп, експерт КМЄС з комунікацій, зазначив, що і судді, і журналісти повинні розуміти, у чому зацікавлена протилежна сторона: «Коли я консультую суддів з питань комунікацій, я кажу їм те саме, що і журналістам – ви маєте добре підготуватися, зрозуміти з ким ви говорите та зберегти позитивний настрій».

 

Деякі інші питання були виявлені під час обговорення. Наприклад, питання захисту свідків, ризик маніпуляцій і неправомірного впливу третіх сторін на суд, а також небезпеки для сторін у разі розголошення певної інформації. 


 

Загалом, дорога до  системи прозорого судочинства в Україні не буде легко, і кожен крок на цьому шляху підіймає складні та делікатні питання. При цьому, точка зору всіх присутніх була чіткою: і журналісти, і судді повинні продовжувати сприяти відкритості та діалогу. Тільки наполягаючи та тому, щоб громадськість продовжувала ставити запитання — навіть якщо вони здаються дурними – підтримуючи сумлінність у веденні процесу та інтерес, можливо відновити довіру людей до українських судів.