Лін Шіхан: У наданні консультацій і допомоги нашим українським партнерам ми маємо застосовувати більш сфокусований, цілеспрямований і гнучкий підхід
Грудень 30, 2022Інтерв’ю з Лін Шіхан, керівником операційного департаменту КМЄС
Повномасштабне вторгнення Росії в Україну в лютому багато що змінило у нашому житті. Консультативна місія ЄС в Україні (КМЄС) була змушена евакуювати свій персонал, але продовжувала допомагати українським партнерам на місцях, демонструючи відданість, гнучкість і адаптивність. Тепер, коли місія повністю повернулася в Україну, а на горизонті вже 2023 рік, ми зустрілися з новим керівником операційного департаменту Лін Шіхан, яка долучилася до місії у жовтні цього року, щоб поспілкуватися про останні події в КМЄС, а також її особисті цілі і мотивацію.
Ви вже працювали у КМЄС. Які фактори підштовхнули Вас повернутися до КМЄС і в Україну – до країни, де точиться війна?
Так, три з половиною роки, з 2016 по 2020, я була заступником керівника операційного департаменту місії. Коли в лютому розпочалося повномасштабне вторгнення, і більша частина світу підтримала Україну, я відчула, що, можливо, я теж, як і інші люди з усього світу, можу зробити свій внесок. Знання історії розвитку правоохоронного сектору в Україні лише посилило мою мотивацію, і я відчула, що готова подати заяву на посаду керівника операційного департаменту місії.
Але вирішальним фактором було те, що я хотіла стати пліч-о-пліч та підтримати хоча б трохи наших українських колег, які працюють на місцях і служать громадянам України. Тому я вирішила, що хочу повернутися до цієї чудової країни, яка демонструє світу таку стійкість, а також до друзів і колег, з якими я познайомилася в Україні раніше.
Я вважаю, що якщо ти працюєш в Україні, то маєш бути готовим до ризиків, як і українці в усіх куточках країни. Життя в Києві може бути складним: іноді немає води, електроенергії, іноді лунають сирени повітряної тривоги, летять ракети та дрони, але український дух, яким я завжди захоплювалася, все ще дуже «живий-здоровий», і це надихає і надає сил.
Ви повернулися через три роки – чи побачили Ви якісь зміни у місії? Як відновлюються і налагоджуються контакти з партнерами?
Дійсно, місія зазнала деяких змін, але її «початковий» мандат з реформування сектору цивільної безпеки залишається незмінним. Ми продовжуємо надавати рекомендації і підтримку широкому спектру правоохоронних органів, включно з Національною поліцією, Державною прикордонною службою, Офісом Генерального прокурора, Державним бюро розслідувань і органами безпеки і розвідки. Ми також допомагаємо органам влади України в розробленні проєкту Комплексного стратегічного плану реформування правоохоронного сектору України на виконання вимог, наведених у висновку Європейської комісії щодо надання Україні статусу кандидата на членство в ЄС. Прийняте у червні цього року рішення про надання Україні статусу кандидата в члени ЄС визначає нову призму, через яку ми маємо дивитися на процес реформ.
Відповідно, ми спрямовуємо нашу допомогу на зміцнення стійкості України під час війни, але також приділяємо значну увагу вимогам, які має виконати Україна в правоохоронному секторі на шляху до майбутнього членства у ЄС. Після повномасштабного вторгнення в лютому ми скоригували наш мандат, щоб зосередити зусилля на підтримці прикордонної діяльності і шляхах солідарності, а також наданні рекомендацій Офісу Генерального прокурора і правоохоронним органам з питань міжнародних злочинів. Насправді, міжнародні злочини стали одним із ключових пріоритетів, і я, як юрист, можу допомогти адаптувати мандат місії в цій сфері. Мені також допомагає те, що я раніше працювала з Удо Мьоллером, який ще на початку цього року очолював операційний департамент: я можу продовжувати його напрями роботи, зокрема, надання підтримки НПУ і реалізацію поліцейських ініціатив.
Якщо говорити про партнерів КМЄС, то раніше я вже працювала з Міністром і заступником міністра внутрішніх справ, коли вони обіймали інші посади. Мені пощастило зустрітися з ними і після повернення до Києва у жовтні. У листопаді я відвідала Дніпро, де мала можливість зустрітися з багатьма нашими партнерами, включно з тими, які були переміщені з Донецької і Луганської областей. Це була чудова нагода дізнатися про те, як змінилися пріоритети їхньої діяльності і як ми можемо допомогти їм у ці надзвичайно складні часи. У Дніпрі я знов дуже чітко відчула українських дух, яким я можу лише захоплюватися і намагатися його підтримати.
Є нові обличчя і в Офісі Генерального прокурора. Ми продовжуємо тісну співпрацю з ними, а також з відділами з розслідування воєнних злочинів як на центральному, так і регіональному рівнях. Нещодавно разом з нашими міжнародними партнерами по Консультативній групі з питань найтяжчих міжнародних злочинів ми організували практичний семінар для обговорення проєкту Стратегічного і оперативного підходу при розслідування воєнних злочинів. Українські партнери знов продемонстрували свою зацікавленість і готовність займатися цим питанням.
Спілкуючись з українськими партнерами, я бачу, що надання Україні статусу країни-кандидата на вступ до Європейського Союзу призвело до певних змін. Змінилися саме перспективи і бачення майбутнього, які ми, як місія, готові підтримувати.
Яким Ви бачите майбутнє КМЄС, особливо з огляду на стратегічне оцінювання, яке зараз проводить Брюссель?
Наразі наша місія проходить стратегічне оцінювання, і ми очікуємо, що 27 держав-членів ЄС внесуть певні корективи у нашу діяльність на наступний рік. Але ми не передбачаємо значних змін в основних напрямах нашого мандату і сподіваємось не лише й надалі підтримувати наших партнерів у реформуванні сектору цивільної безпеки, але й допомагати їм підвищувати рівень стійкості у ці складні часи. Наші партнери, з якими я зустрічалась по всій країні (у Львові, Дніпрі і Києві) після повернення у жовтні, мають високий рівень мотивації, і ми, як представники місії, зробимо усе можливе, щоб надати їм необхідну підтримку. Незважаючи на важкі часи, ми маємо неймовірну можливість працювати з людьми, які постійно демонструють рішучість і відданість.
Як Ви можете описати команду, з якою ви працюєте у КМЄС? Які виклики Ви бачите в управлінні операційною діяльністю?
У нас відмінна команда спеціалістів, які віддані своїй справі і чітко орієнтовані на результат. В місії приблизно 300 працівників, які знаходяться у Києві, Одесі і Львові, а наш мобільний підрозділ наразі розташований у Чернівцях. Всі ми чітко уявляємо бажаний прогрес і готові зробити свій внесок у його досягнення. Кожен з нас усвідомлює складність цього процесу, але залишається відданим нашій спільній цілі. До складу місії входять експерти з питань поліцейської діяльності, верховенства права, організованої злочинності, міжнародних злочинів, оперативної і аналітичної інформації, державної безпеки, інтегрованого управління кордонами, надання підтримки на кордоні, антикорупційної діяльності, гендеру, прав людини і діджиталізації, які готові брати участь у досягненні нашого спільного майбутнього.
Звісно, у цей час це набагато складніше через вимоги і ризики, пов’язані з безпекою. Різними є і відносини з нашими українськими партнерами. Кожен з нас — і КМЄС і наші українські партнери — мають бути більш ефективними, цілеспрямованими і орієнтованими на результат. Ми маємо чітко пояснювати, яку допомогу ми можемо надати, а українські партнери —зазначати їхні потреби. Підтримка, яку ми надаємо, повинна призводити до реальних змін, і голова місії приділяє особливу увагу досягненню таких змін на місцях. Для мене є привілеєм брати участь у цій роботі разом з моїми колегами з КМЄС і, зокрема, нашими українськими партнерами.
Які Ваші особисті цілі?
Моя особиста ціль — старанно і сумлінно працювати задля досягнення місією необхідних результатів для наших українських партнерів, у яких я навчаюсь відданості, наполегливості і унікальному українському духу. У продовження ідеї, яку нещодавно зазначив Президент України, хотіла би підкреслити, що ми маємо разом інвестувати у безпеку і демократію заради майбутнього!
Слава Україні!