#АгентиЗмін: Валентина Кукурудзяк – прокурорка Чернівецької обласної прокуратури
Жовтень 19, 2022«Я очолюю відділ запобігання та протидії корупції в Чернівцях і, в основному, займаюсь адміністративними правопорушеннями. Наприклад, конфлікт інтересів, зокрема, одержання неправомірних подарунків або поєднання посад. Незначні справи можуть кваліфікуватись як адміністративні правопорушення. Мій відділ охоплює всіх, хто працює на державу, державних службовців, депутатів та працівників житлово-комунальних підприємств.
Я працюю в Чернівецькій обласній прокуратурі вже 12 років, притягуючи до відповідальності винних у торгівлі людьми та у злочинах проти життя та здоров’я. Це те, що мене завжди захоплювало. Раніше я також займалась кримінальними провадженнями, але вже менше, будучи начальником відділу. Національне антикорупційне бюро, в першу чергу, займається усіма корупційними справами, а наш підрозділ представляє державу в судах першої та другої інстанції.
Зазвичай, мій день проходить у судах, де я наглядаю за молодшими прокурорами, спілкуючись багато. Також я вивчаю протоколи, які нам надає Нацполіція.
В Україні працює система, за якої кожен, хто отримує заробітну плату від держави, повинен щороку декларувати доходи та подарунки до 1 квітня. Реєстр таких декларацій є відкритим, але тимчасово не працює з 24 лютого, а кінцевий термін подання декларацій перенесено на 3 місяці після скасування воєнного стану в країні.
Це означає, що документування та реєстрація подарунків не здійснюється, а рівень корупції, ймовірно, зріс. Навіть якщо громадські організації повідомляють нам про якісь випадки, наприклад, додатковий неправомірний дохід державного службовця, ми не маємо можливості працювати з такими справами через неможливість довести недекларування або невчасне декларування. Наш контроль зведено до мінімуму, і, будьте певні, корупціонери знають про це. Може бути більше випадків, коли родичів наймають для виконання робіт, чи голосувань щодо передачі земельних ділянок родичам.
На мою думку, потрібно зробити ще кілька кроків, зокрема, зняти кілька правових обмежень, щоб посилити роль громадянського суспільства, у тому числі під час судових слухань. Такий крок лише підсилить нашу боротьбу з корупцією в Україні.
Незважаючи на те, що прокуратура традиційно вважається чоловічим середовищем, все більше жінок очолюють підрозділи та здійснюють функцію нагляду. Хоча є й підрозділи, які вважаються традиційно «жіночими», зокрема, ті, що займаються справами неповнолітніх або представляють інтереси держави в цивільних адміністративних та господарських справах. Відділи кримінальних розслідувань чи нагляду за діяльністю поліцію вважаються традиційно «чоловічими». Але і це змінюється потрохи. Коли я подавалась на свою посаду 12 років тому, начальник відділу кадрів сказав так: «Нам не дуже подобається наймати жінок, бо ми їх наймаємо, а вони одразу йдуть у декретну відпустку». Не думаю, що так би можна було заявити вголос тепер. На своїй посаді я також маю справу з поліцією, де переважають чоловіки. Я зрозуміла, що, аби «достукатись» до них, я повинна проявляти авторитет та використовувати мову сили».
*Поділіться власною історією, відправивши листа на stories@euam-ukraine.eu (максиммум 500 слів).