Здійснення правосуддя: як сприяти безпеці українських судів у воєнний час
Вересень 29, 2022Чи безпечно перебувати у приміщеннях українських судів? Із січня по серпень 2022 р. Служба судової охорони (ССО) вилучила 2429 одиниць вогнепальної зброї у відвідувачів судових засідань. З огляду на війну у країні, кількість таких випадків збільшилась на 1754% у порівнянні з минулим роком.
З початком військових дій ризики роботи українських судів значно збільшилися. Коли сотні тисяч громадян мають дозвіл на володіння зброєю або можуть її отримати для захисту своєї Батьківщини, кількість спроб потрапити до судових установ із вогнепальною зброєю суттєво зросла. Служба судової охорони – «наймолодший» правоохоронний орган України, створений лише у 2019 р. Так, за інформацією ССО, з січня по серпень 2022 року відвідувачі намагалися пронести в судові установи 2429 одиниць вогнепальної зброї. Це в 18,5 разів більше, ніж за аналогічний період 2021 року (131 одиниця).
Вогнепальна зброя, гранати, ножі, газові балончики та інша зброя: понад 86 500 небезпечних предметів могли потрапити до українських судів за цей період. Саме тому Консультативна місія ЄС в Україні (КМЄС) разом із ССО дали старт спільній інформаційній кампанії, щоб привернути увагу громадськості до питань безпеки в судах. Вона спрямована як на представників юридичної спільноти України (зокрема, адвокатів, суддів, прокурорів), а також на звичайних громадян, які взаємодіють із різними органами судової влади по всій Україні.
«Безпека в судах не існує за замовчуванням, – підкреслив Олександр Баланда, заступник Голови Служби судової охорони. – Ми просимо громадян дотримуватися правил і не брати до суду речі, яким там не місце, або ж не нарікати на дії працівників Служби, які запобігають пронесенню таких предметів у будівлі суду. Адже безпека усіх учасників судового процесу – це наша робота».
Завдання ССО – запобігти потраплянню небезпечних предметів до зал суду. Вони можуть стати знаряддям збройного нападу чи тиску на свідків, прокурорів або суддів, а також переривати судовий процес. У цьому сенсі безпека суду є важливою складовою ефективності здійснення правосуддя.
«Підтримуючи порядок та безпеку, перебуваючи у постійному контакті з громадянами, Служба судової охорони є важливою складовою сектору цивільної безпеки України. Цей орган відіграє важливу роль у формуванні довіри суспільства до системи правосуддя, — зазначила Мора О’Салліван, керівник апарату КМЄС. – Ця інформаційна кампанія покликана привернути увагу громадян до питання чому і як Служба судової охорони працює для безпеки кожної людини».
КМЄС підтримує роботу ССО у питаннях забезпечення безпеки приміщень судової системи України, яка, зважаючи на російське вторгнення, є центральною опорою демократичної структури країни.
Інформаційна кампанія «Твоя безпека – наша робота» |