Розслідування міжнародних злочинів – перша зустріч КМЄС з новим Генпрокурором
Серпень 11, 2022Голова Консультативної місії ЄС в Україні (КМЄС) Антті Хартікайнен зустрівся з новопризначеним Генпрокурором Андрієм Костіним та обговорив шляхи для надання міжнародної підтримки в розслідуванні міжнародних злочинів, а також перебіг реформи прокуратури.
КМЄС вважає надзвичайно важливим встановлення відповідальності за звірства, скоєні під час російської агресії. Наразі в Офісі Генпрокурора вже зареєстровано понад 45 тисяч справ про міжнародні злочини.
Місія продовжує надавати підтримку правоохоронним органам України у боротьбі за відновлення справедливості та встановлення відповідальності шляхом консультацій, наставництва, спеціалізованих тренінгів, надання обладнання та комунікаційної/координаційної підтримки.
Генеральний прокурор відзначив внесок «Atrocity Crimes Advisory Group» – спільної ініціативи ЄС, Великобританії та США, до складу якої входить і Консультативна місія ЄС.
«Україна змогла досягти прогресу насамперед завдяки підтримці, яку ми отримали від наших міжнародних партнерів. Безперечно, нам і надалі буде потрібна ваша підтримка для подолання викликів, які ще стоять перед нами, – зазначив Андрій Костін. – Прокуратура відіграє ключову роль у забезпеченні документування та розслідування воєнних злочинів РФ в Україні, а також у координації міжнародної допомоги на цьому напрямі. Ми, спільними зусиллями, повинні активізувати та систематизувати роботу міжнародних експертів, які надають підтримку українським правоохоронцям, адже наша мета – відновлення справедливості».
Після рішення про надання перспективи членства в ЄС і статусу країни-кандидата, Україна зобов’язалась продовжувати реформи, зокрема, ухвалити загальний стратегічний план реформування правоохоронних органів.
Реформа прокуратури розпочалась ще до російського вторгнення. Незважаючи на всі виклики, зміни мають відбуватись заради успіху цього процесу.
Багато важливих кроків вже було зроблено в цьому напрямку і Консультативна місія ЄС підтримала чимало з них: атестація прокурорів, положення про щорічну оцінку якості роботи прокурорів, концепція електронної системи управління справами, електронна система управління персоналом.
Проте, багато з цих процесів ще не завершені: атестація прокурорів, система призначення на керівні посади з урахуванням здобутих досягнень, оцінка діяльності прокурорів відповідно до результатів роботи, трансформація Тренінгового центру прокуратури, впровадження електронної системи управління справами, вдосконалення процесу дисциплінарного провадження та Кодексу етики.
Крім того, основою реформи має стати комплексна концепція реформування кримінальної юстиції та правоохоронних органів, що була розроблена ще до російського вторгнення.
КМЄС продовжує надавати підтримку прокуратурі в розслідуванні міжнародних злочинів, а також по напрямках, що були погоджені ще у довоєнний час. Місія також готова надавати необхідну допомогу для виконання рекомендацій ЄС.
Участь у зустрічі взяли представники Делегації Європейського Союзу в Україні, проєкту ЄС «Pravo-Justice II», програми PRAVO Police, EUACI, Офісу Ради Європи в Україні, Посольства Великобританії, Посольства Сполучених Штатів, IDLO, USAID, Посольства Канади та Atrocity Crimes Advisory Group.