#УкраїнськіГерої: експерт з адвокації відповідає на три питання про права ЛГБТ+ людей та права людини у воєнний час
Травень 17, 2022Нічим не спровокована та невиправдана військова агресія Росії проти України – це війна не лише проти суверенітету країни, але й проти цінностей відкритості та розмаїття, які захищає та пропагує ЄС. З нагоди Міжнародного дня проти гомофобії, трансфобії та біфобії #IDAHOBIT2022, який сьогодні відзначаємо, Консультативна місія ЄС в Україні (КМЄС) дає слово громадянському суспільству, зокрема правозахисному ЛГБТ центру «Наш світ».
«У так званому «рускому мірі» існування ЛГБТ+ людей чи українців просто неможливе, – написано на головній сторінці організації. – Дайте нам виконувати свою роботу, в армії, теробороні, на робочому місці чи як волонтери». Експерт з адвокації ГО «Наш світ» Андрій Кравчук погодився відповісти на три запитання і пояснити, як рівність та інклюзія можуть стигматизуватись та потерпати у час війни.
Що війна змінила у сфері прав ЛГБТ+ людей в Україні?
Війна відсунула такі питання, як права ЛГБТ-спільноти на другий план. Сьогодні набагато критичнішими є проблеми, з якими стикаються всі українці. Та у багатьох звичних проблемах є ЛГБТ-аспект. Найбільш очевидним є юридична правова нерівність. Незважаючи на повну рівність щодо виконання громадянських обов’язків, проблемою для ЛГБТ-спільноти є невизнання одностатевих подружь.
Чоловіки, у тому числі гомосексуали чи бісексуали, зобов’язані служити в армії. Вони можуть служити в територіальній обороні, але їхні чоловіки чи дружини, не будучи законним подружжям, не мають належних прав. Нерівність та несправедливість тут цілком очевидна. Сподіваюсь, що ми, представники української ЛГБТ-спільноти, зможемо продемонструвати це усьому суспільству. Наші політики зрозуміють, що цю проблему слід вирішувати якомога швидше. Усі захисники України заслуговують на однакове ставлення та рівні права.
Яку роль відіграють представники ЛГБТ-спільноти в захисті України?
Представники ЛГБТ-спільноти – невід’ємна частина українського суспільства і їхній внесок такий же, як решти українців. Ми служимо у збройних силах і територіальній обороні, ми працюємо як волонтери і професіонали, підтримуючи економіку та безпеку країни. Ми збираємо гроші та матеріали, щоб допомогти армії та переселенцям.
Роль представників ЛГБТ-спільноти у війні відрізняється від ролі наших гетеро сексуальних чи цисгендерних співгромадян. Спробуйте перевірити залученість ЛГБТ-військових, зайшовши на сайт та групу у Facebook асоціації військовослужбовців та волонтерів-геїв. Це були дуже активні платформи з понад 2000 користувачів. І на них зараз тихо, жодних оновлень. Адже ті, хто були там активними, зараз служать в армії, нищать ворогів і не мають часу та можливості для інтернет-дискусій.
Як змінилась ситуація з початку війни для вашої організації?
На початку війни на наш офіс, у якому знайшли прихисток дві одностатеві пари біженців з Луганська, було скоєно два напади членами праворадикального угруповання «Карпатська Січ». Вони виламали двері квартири та пограбували нас. Ми опинились в не найкращому становищі, але намагаємось продовжувати працювати, здійснюючи моніторинг та документування порушень прав ЛГБТ-спільноти в Україні та допомагаючи нашим захисникам. Наш друг зараз служить у Національній гвардії, тож ми регулярно відправляємо йому гроші, щоб він та його побратими були забезпечені всім необхідним.
Щоб переказати кошти та підтримати Центр «Наш світ»: www.gay.org.ua/donation/