КМЄС надає допомогу Україні щодо законодавчої реформи в пенітенціарній сфері
Липень 17, 2015Законопроекти:
– Проект Закону про внесення змін до Закону України “Про попереднє увязнення” (щодо імплементації окремих стандартів Ради Європи) (№ 2291а від 06.07.2015). Закон зосереджується на впровадженні рішень Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) та рекомендацій Європейського комітету з попередження тортур (ЄКПТ).
Головним чином закон передбачає поліпшення в сфері практичного виконання принципу презумпції невинуватості: зв’язки із зовнішнім світом (відвідування, телефонні дзвінки, листування, інтернет) мають бути правилом, а не винятком; встановлення терміну обмеження прав людини та інших процесуальних гарантій, таких як надання копії рішення; вимога ретельного обґрунтування обмежень прав осіб, що були затримані, особливо щодо зв’язків із зовнішнім світом.
– Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо удосконалення доступу до правосуддя осіб, які утримуються в установах попереднього увязнення та виконання покарань) (№. 2255а від 03.07.2015). Цей закон дозволить вирішити існуючу проблему з визначенням суду, до якого увязнені можуть/повинні надавати скарги щодо умов їх утримання під вартою. Наразі, в Україні ця процедура є незрозумілою та викликає практичні перешкоди для увязнених. Нещодавно це було підтверджено ЄСПЛ (справа «Вінтман проти України»). Також документ звільняє від сплати судових витрат тюрми, які не мають достатньо коштів на своїх рахунках.
– Проект Закону про внесення змін до статті 93 Кримінально-виконавчого кодексу України (щодо удосконалення гарантій права засуджених на відбування покарання за місцем проживання до засудження або місця постійного проживання родичів) (№. 2253а від 03.07.2015). Документ має вирішити проблему розміщення вязнів, які відбувають покарання у вязницях, що знаходяться занадто далеко від їхнього постійного місця проживання (іноді до 1 000 км).