Облік затриманих: нова е-система для захисту прав громадян та поліції
Лютий 11, 2022Цього тижня Консультативна місія ЄС в Україні (КМЄС) побувала у Віті Поштовій на околицях Києва, де відвідала відкриття на базі Національної академії внутрішніх справ (НАВС) нового навчального полігону – приміщення, обладнаного за фінансової підтримки КМЄС, для навчання курсантів, поліцейських та викладацького складу академії щодо застосування нової системи обліку затриманих.
Облік затриманих, що застосовується при затриманні та тимчасовому триманні під вартою осіб, – це інтегрована система, що здійснює відеозапис усіх дій, що вчиняються по відношенню до затриманих під час перебування в поліції. Ця система сприятиме зменшенню випадків неналежного поводження із затриманими, а також захищатиме поліцейських від необґрунтованих звинувачень.
Починаючи з 2019 р., КМЄС надає фінансову та експертну підтримку для розроблення цієї нової прозорої системи обліку затриманих. Її ідея полягає в тому, щоб забезпечувати право затриманих на захист та безоплатну правову допомогу через електронну реєстрацію дій, що вчиняються по відношенню до них. З моменту затримання та до моменту звільнення чи переміщення до слідчого ізолятору тимчасового тримання (підвідомчих Міністерству юстиції), затримані перебувають під постійним відео-наглядом.
Відео-спостереження відбувається всюди: в автомобілі, на всіх входах та у всіх приміщеннях, через які може проходити затримана особа. Навіть уповноважений персонал, що здійснює затримання, має натільні камери та ноутбук або планшет, що підключені до внутрішньої мережі Нацполіції.
Ця нова система, що вже працює у багатьох відділах поліції по всій Україні в рамках проекту «ПРАВО-Поліція», що фінансується ЄС та реалізовується Управлінням ООН з обслуговування проектів (ЮНОПС) у співпраці з КМЄС, виводить на новий рівень стандарти дотримання прав людини осіб, яких затримує поліція. Окрім того, вона створює механізм захисту поліцейських від можливих необґрунтованих звинувачень.
«Впровадження е-системи обліку затриманих у поліцейських підрозділах – один із пріоритетних проектів Міністерства внутрішніх справ, – зазначила заступниця міністра внутрішніх справ Катерина Павліченко, присутня на відкритті полігону. – Разом з тим, важливим є якісне практичне навчання курсантів та студентів, які згодом працюватимуть із системою».
Зі свого боку, голова КМЄС Анті Хартікайнен наголосив на перевагах встановлення такої системи: «Кінцева мета – підвищити рівень довіри суспільства до поліції шляхом підвищення рівня прозорості та підзвітності поліції перед громадянами».
«Звичайно, жодна система не працюватиме без належним чином навченого персоналу, – додав він. – Сподіваюсь, що вже незабаром експерти КМЄС у співпраці з викладачами академії та інструкторами НПУ використовуватимуть цей полігон, щоб ділитись з поліцейськими та курсантами власним досвідом захисту прав людини в ЄС».У партнерстві з МВС КМЄС незабаром запустить новий проект для облаштування аналогічних полігонів на базі університетів внутрішніх справ у Львові, Маріуполі та Одесі та продовжуватиме встановлювати е-системи обліку затриманих у відділах поліції.