Українські та шведські поліцейські обмінюються досвідом із забезпечення громадського порядку
Жовтень 25, 2021Під час навчального візиту до Стокгольму українські поліцейські відпрацювали знання, що вони отримали під час тренінгів із забезпечення громадського порядку в рамках проєкту «ПРАВО-Поліція», який реалізовує ЮНОПС у тісній кооперації з Консультативною місією ЄС (КМЄС) за фінансової підтримки Європейського Союзу.
Минулої неділі Стокгольм готувався до доленосного футбольного матчу між запеклими конкурентами — футбольними клубами «Гаммарбі» та «АІК». Це мав бути перший за два роки карантину матч із повними трибунами глядачів, тож понад двадцять тисяч вболівальників (якщо вірити соціальним мережам) планували вийти на вулиці Стокгольму: зібратись на центральній площі і звідти вже піти на стадіон. У цей же час до стадіону на метро прямували й фанати команди-супротивника.
Більшість, звичайно, планувала піти на матч у колі родичів та друзів, щоб мирно підтримати свою улюблену футбольну команду. Однак, групи «ультрас» та футбольних хуліганів були помічені з обох боків. Вони тільки й шукали приводу піти «стінка на стінку» за своєю давньою традицією, що тягнеться ще з кінця 19 століття.
Ця ситуація поставила перед поліцією Стокгольму багато завдань, але одночасно і дала можливість українським поліцейським побачити, як на практиці застосовувати ті знання, що вони отримали влітку під час тренінгів із забезпечення громадського порядку. Програма була проведена в межах проєкту «ПРАВО-Поліція», що реалізовує ЮНОПС у тісній кооперації з Консультативною місією ЄС в Україні (КМЄС) за фінансової підтримки Європейського Союзу. Під час тренінгу українські поліцейські вивчали передовий європейський досвід із забезпечення громадського порядку під час масових заходів з урахуванням прав на мирні зібрання.
Навчальна поїздка до Стокгольму стала завершальним етапом низки тренінгів і дала українським поліцейським можливість на власні очі побачити, як теорія, яку вони вивчали під час тренінгу, працює на практиці в умовах справжньої поліцейської операції. Завдяки цьому досвіду нещодавно освоєні теоретичні знання із планування, оперативного аналізу, координації команд, в тому числі поліції діалогу, аналітиків OSINT, оперативної розвідки та розвідки з використанням дронів, кінологічних підрозділів, кінної поліції та підрозділів швидкого реагування, набули практичного виміру.
Під час поїздки поліцейські України зустрілися зі шведськими колегами та дізнались більше про попередній аналіз розвідданих, планування, матеріально-організаційну підтримку, координацію та ефективне використання наявних ресурсів. Крім того, завдяки довіри, що виникає завдяки діалогу з футбольними клубами та групами вболівальників, поліцейські можуть ефективно вживати заходи деескалації конфліктів, диференціації осіб у групі та зменшення напруги. Ці заходи вживаються на фоні оперативного отримання інформації, розподілу завдань між поліцейськими підрозділами, делегування повноважень й ухвалення тактичних рішень командирами.
Українців особливо здивував той факт, що операція шведських колег вдалася попри залучення лише тільки двохсот поліцейських, тоді як подібна операція в Україні потребувала би залучення щонайменше півтори тисячі офіцерів особового складу та стягування підкріплень із сусідніх регіонів.