КМЄС похвалила поліцію за забезпечення порядку під час прайдів
Вересень 21, 2021Минулими вихідними КиївПрайдом в Києві завершилась серія маршів рівності, участь в яких в Києві, Одесі та Харкові взяли тисячі представників ЛГБТ-спільноти та ті, хто їх підтримують. Усі заходи пройшли без значних інцидентів, не в останню чергу завдяки тому, що в рамках підготовки до заходів КМЄС сприяла діалогові між організаторами та правоохоронцями.
В Україні такі заходи як марші рівності –справжній виклик для Національної поліції (НПУ). Цього літа, у відповідь на запит поліції, КМЄС сприяла проведенню координаційних нарад в Києві, Одесі та Харкові, головним завданням яких було «звести» разом представників правоохоронних органів та організаційних комітетів з метою забезпечення координації заходів безпеки під час заходів.
У серпні 2021 р. до представників місцевої влади та поліції було надіслано листи, підписантами яких виступили посольства та міжнародні місії, серед яких і КМЄС, з проханням посприяти проведенню прайдів у своїх містах, з метою уникнення заворушень, які іноді траплялись через дії учасників контр-демонстрацій.
В Одесі прайди організовуються щороку, починаючи з 2016 року. Іноді траплялись випадки насильства щодо членів ЛГБТ-спільноти, що минулого року, наприклад, призвело до поранень учасників прайду та поліцейських. Радикальні групи погрожували напередодні і цьогорічного маршу. Тож представництво КМЄС в Одесі заздалегідь зібрало за столом усіх партнерів, і захід пройшов, загалом, мирно, дозволивши 400 учасників пройти маршем Приморським бульваром в Одесі.
Влада Одеси залучила понад 1000 поліцейських для забезпечення правопорядку під час Маршу Рівності, з них: 350 спецпризначенців, 350 нацгвардійців, 46 патрульних поліцейських, 255 дільничних та ще 100 інших поліцейських, що виконували допоміжні функції. Окрім того, було залучено 12 співробітників поліції діалогу для забезпечення комунікації та співпраці між поліцією та організаторами.
«Недалеко від нас знаходилось багато опонентів, деякі аж надто агресивно налаштовані. Але поліція добре впоралась з усім.» (Анна Леонова, ГО «Гей альянс України»)
«Недалеко від нас знаходилось багато опонентів, деякі аж надто агресивно налаштовані. Але поліція добре впоралась з усім, – заявила представниця ГО «Гей альянс України» Анна Леонова. – Цьогоріч, завдяки скоординованим зусиллям НПУ, наших європейських партнерів, волонтерів, засобів масової інформації, блогерів та активістів, нам вдалось пройти маршем найдовшу відстань в історії одеських прайдів!»
Тим часом заходи в Києві та Харкові становили ще більший виклик для НПУ. Так, КМЄС посприяла проведенню нарад за участю поліції, організаторів та представників влади та поділилась практичними порадами щодо прав людини та гендерної рівності, превентивних стратегічних комунікацій та забезпечення громадського порядку.
Такі підготовчі наради сприяли залученню сторін, а поліція мала змогу розробити детальний операційний план з урахуванням дотримання прав людини та права на мирні зібрання. Спостерігачі від КМЄС, присутні на заходах, мали змогу побачити забезпечення поліцією діалогу постійної комунікації з організаторами. Незважаючи на присутність значних сил, правоохоронці застосовували тактику мінімального втручання та попередження конфліктів, що сприяло належному та мирному перебігу маршів.