Як забезпечувати кращий захист свідків в рамках судових процесів
Серпень 06, 2021Цього тижня 12 співробітників прокуратури Сумської області взяли участь в онлайн семінарі на тему альтернативних заходів, що застосовуються щодо захисту свідків. Організований представництвом Консультативної місії ЄС (КМЄС) у Харкові, захід відбувся в рамках розширення діяльності в регіонах згідно з новим мандатом місії.
Свідки відіграють ключову роль у кримінальних провадженнях, а їхні свідчення допомагають встановити істину в суді. Ось чому важливо забезпечувати безпечне середовище, у якому свідки могли би давати свідчення без погроз та не переживаючи за своє життя.
Під час тренінгу радник та тренер КМЄС з питань верховенства права Саер Аммар пояснив, як права свідків закріплені в законодавстві, та описав ситуації, у яких можуть застосовуватись заходи зі захисту свідків. «Існує кілька альтернативних запобіжних заходів, що можуть бути застосовані перед тим, як включати особу до програми захисту свідків. Окрім того, з метою психологічної підтримки, ми рекомендуємо супроводжувати свідків у суді». Використання позасудових свідчень замість свідчень у суді (за допомогою відео-зв’язку, наприклад) також дозволяє забезпечувати кращий захист для свідка. Можна робити свідчення анонімними чи змінювати голос і обличчя.
«На жаль, в Україні немає дієвої програми захисту свідків, – зазначив пан Аммар. – Проте є закон, прийнятий в 1994 року, про захист учасників кримінального процесу. Відповідно до статті 386 Кримінального кодексу Україну, погроза свідку є кримінальним правопорушенням».
На думку ЄС, Україна виграла б від створення незалежного відомства щодо захисту свідків, за аналогією до автономії, якою користується Національне антикорупційне бюро України.