КМЄС вивчає тактику зменшення корупційних ризиків у поліції
Жовтень 29, 2020Боротьба з корупцією у дорожній та кримінальній поліції стала головною темою вчорашнього вебінару Консультативної місії ЄС (КМЄС) для співробітників прокуратури, ГУНП, а також офіцерів патрульної й кримінальної поліції Донецької області.
Патрульна поліція найчастіше стикається з корупційними ризиками. Хабарництво – серед чинників небезпеки на дорозі у багатьох країнах світу, оскільки порушники ПДД надають перевагу хабарям замість того, щоб нести відповідальність за порушення правил.
Радник КМЄС із питань боротьби з корупцією Адріан Бану підкреслив, що у його рідній країні – Румунії, у 90% випадків ініціаторами хабарів на дорозі стають водії. Однак ситуація там значно покращилася після того, як країна запровадила дієві антикорупційні механізми, а саме, запуск Генерального директорату з питань боротьби з корупцією (ГДПБК).
Працівників дорожньої поліції Румунії постійно перевіряють на доброчесність. Співробітники ГДПБК працюють під прикриттям для виявлення хабарників, вдають із себе водіїв – порушників та пропонують хабарі поліцейським. Такій метод боротьби з корупцією вже довів свою ефективність, оскільки не лише зменшив спокусу поліцейських брати хабарі, але й збільшив кількість повідомлень про пропозиції хабарів водіями.
Корупція у кримінальній поліції призводить до серйозних економічних наслідків та підриває довіру/безпеку громадян. Старший радник КМЄС із питань боротьби з корупцією Йозеф Гюлай окреслив головні правила, яких потрібно дотримуватися під час розслідувань: повага прав людини, захист залучених сторін, конфіденційність та неупередженість. Зазвичай між злочинцями існує згода, оскільки вони намагаються приховати свою незаконну діяльність, а жертвою корупції, як правило, є суспільство. Все це ускладнює виявлення корупції та вимагає проактивного підходу, ефективних превентивних механізмів та налагодженої співпраці між різними відомствами.
Вебінар для правоохоронців Донеччини – складова частина постійної підтримки КМЄС, спрямованої на впровадження міжнародних практик із протидії корупції та зменшення рівня корупції у правоохоронних органах України.