Робоча група з цифрових трансформацій та інновацій
Вересень 18, 2020Консультативна місія ЄС в Україні (КМЄС) усвідомлює важливість цифрових трансформацій та вже кілька років підтримує пов’язані з цим заходи в секторі цивільної безпеки. Щоби допомогти своїм українським партнерам подолати виклики, пов’язані з пандемією COVID-19, з метою пристосування діяльности та підтримки до нових реалій, місія створила Робочу групу з цифрових трансформацій та інновацій.
Світ змінюється швидко, як ніколи. Нові технології та відкритіший доступ до них змінюють способи життя та роботи, до яких ми звикли. Пандемія COVID-19 прискорила ці тенденції та переконала, що технології потрібно використовувати так, щоб допомагали громадянам і владі продовжувати взаємодіяти та ефективно співпрацювати в умовах різноманітних обмежень.
Керівниця відділу з належного урядування КМЄС Кірстен Йоппе, яка є координаторкою Робочої групи КМЄС з цифрових трансформацій та інновацій дивиться ширше на цифрові трансформації. Її колеги Вігантас Іванаускас, старший радник з комунікаційних та інформаційних систем, та Юрій Чумак, експерт з інформаційних та комунікаційних технологій (ІКТ), на прикладах розповідають про те, як місія допомагає своїм партнерам у такі складні часи.
Чому питання діджиталізації набрало такої ваги за останні півроку?
Кірстен Йоппе: Швидкий технологічний прогрес має суттєвий вплив на будь-яке суспільство, у тому числі й на те, як правоохоронна система працює та взаємодіє з громадянами. Ще до пандемії Україна поставила діджиталізацію серед головних пріоритетів, будучи досить технічно просунутою державою. Через пандемію ці тенденції лише прискорились, і потреба в технічних рішеннях, орієнтованих на громадян, стала ще нагальнішою.
Як саме технологічний розвиток може бути корисний населенню?
К.Й.: Для прикладу, важливо, щоби, незважаючи на карантинні обмеження, громадяни мали можливість продовжувати взаємодіяти з державною службою, зокрема виконавчими органами, через доступ до адміністративних послуг зокрема. Технології, націлені на потреби громадян, що враховують питання захисту даних, дотримання прав людини та принципів належного урядування (таких як: відкритість, участь, підзвітність, прозорість, ефективність та зрозумілість), можуть мати справді трансформаційний та стабілізуючий вплив на суспільство. Тож я переконана, що ми повинні розглядати цифровізацію ширше та комплексніше дивитись на технології як на засіб досягнення сталого та позитивного перетворення суспільства.
У чому полягає різниця між діджиталізацією та цифровою трансформацією?
Вігантас Іванаускас: Чітких визначень цих термінів немає. Коли ми говоримо про діджиталізацію (чи цифровізацію), ми говоримо про глибинніший вплив на бізнес моделі чи операційні процеси, ніж від «оцифровування» (чи електронізації), тобто, наприклад, оптимізації роботи та переведення документообігу з паперового в електронний формат. Цифрові трансформації – це ширший термін, що підкреслює трансформаційний характер технологій, у тому числі щодо людей. Наприклад цифрові трансформації в правоохоронній системі можуть охоплювати усі аспекти діяльности правоохоронців, зокрема: нові бізнес моделі в сфері громадської безпеки, мобільні додатки, електронізація процесів, розширення можливостей працівників і так далі.
К.Й.: у нашому контексті, цифрова трансформація виходить за межі окремих проєктів та стосується трансформаційного характеру технологій, націлених на стале перетворення суспільства в цілому. Тож справжні перетворення повинні приносити користь не лише привілейованим групам, а створювати можливості для усіх верств населення, забезпечуючи рівний доступ до електронних послуг, інформації тощо. Тож надзвичайно важливо долучати представників громадськости до процесів діджиталізації. Зокрема, уряд повинен активно залучати громадськість при розробці електронних послуг, тим самим забезпечуючи, щоби вже на етапі розробки вони враховували потреби громадян, що, як наслідок, підвищить довіру населення до влади.
В.І.: Повинен пояснити, що застосування інформаційних та комунікаційних технологій для надання державних послуг населенню часто називають електронним урядуванням (або «е-врядуванням»). Проте е-врядування також може стосуватись і електронних послуг державних органів для співробітників чи одних державних органів – іншим. Навіть якщо послуги не надаються безпосередньо населенню, громадяни можуть отримати користь від цього.
Що це означає?
В.І.: Яскравим прикладом є Система управління персоналом (СУП) в державних органах. Сучасна СУП підвищує ефективність процесів, пов’язаних з управлінням персоналом, що, в свою чергу, покращує діяльність відомства для населення. КМЄС допомагає Національній поліції (НПУ) розробити сучасну СУП. Але НПУ не просто отримає сучасне ІТ рішення, а буде змушена трансформувати свої бізнес процеси та, як наслідок, стати ефективнішою, прозорішою, дешевшою для платників податків та з кращою організаційною структурою. А це матиме позитивний вплив на якість послуг, які поліція надає громадянам.
Чи бере КМЄС участь в інших проєктах, пов’язаних з ІТ?
Юрій Чумак: Наша підтримка охоплює різноманітну діяльність в питаннях управління ресурсами, технологій та процесів, а це: і надання стратегічних та тактичних консультацій, організація спеціалізованих тренінгів щодо ІКТ, проєктний менеджмент, кібер-безпека, а також впровадження нових ІТ-рішень та модернізація інфраструктури ІКТ. КМЄС тісно співпрацює з іншими міжнародними донорами та організаціями, щоб забезпечити координований підхід до пов’язаної з ІТ діяльности правоохоронних органів, враховуючи аспекти сумісности та кібер-безпеки.
Свіжим прикладом успішної співпраці є реалізація проєкту «Розширення можливостей НПУ під час пандемії COVID-19». Місія закупила та передала поліції платформу для відео-конференцій та онлайн спілкування. Це дозволило поліції суттєво розширити свої комунікаційні можливості за умови, що проводити очні зустрічі в умовах пандемії стало ризиковано.
Яким чином КМЄС може допомогти досягнути транформаційної діджиталізації?
В.І.: Технологічні рішення можуть допомогти співробітникам правоохоронних відомств скоротити час реагування на виклики, покращити ефективність реагування та, зрештою, рятувати життя. Хоч традиційні методи діяльности правоохоронців залишатимуться необхідними, застосування «розумних» технологій стає незамінною складовою сучасної правоохоронної діяльности та громадської безпеки. Результатом є безпечніше середовище для кожного. Отже такі технології можуть мати трансформаційний ефект.
По-перше, цифрова трансформація вимагає стратегії з конкретними цілями, з урахуванням поточної ситуації та з баченням, як рухатись вперед на шляху перетворень, причому рухатись усвідомлено та змістовно. КМЄС усвідомлює важливість цифрових трансформацій та надає своїм партнерам з сектору цивільної безпеки консультації з цих питань. Із прийняттям стратегії місія ділиться досвідом реалізації проєктів відповідно до кращих практик ЄС та із застосуванням сучасних ІТ-технологій.
К.Й.: Давайте не забувати, що ефективні перетворення повинні орієнтуватись на потреби громадян. Як ми вже згадали раніше, у своїх консультаціях та підтримці КМЄС інтегрує принципи належного урядування, а також дотримання прав людини та гендерної рівности. Ми завжди радимо своїм партнерам розробляти інклюзивні стратегії і на етапі реалізації забезпечувати залучення громадянського суспільства до проєктів, що прямо або опосередковано впливають на них.
Насамкінець, розкажіть про інноваційні аспекти всього цього.
К.Й.: Інноваційні методи можуть допомогти інтегрувати в роботу принцип прийняття рішень, заснованих на аналітиці, та врахування різних точок зору. Психологічні методики та методи передбачення – два з багатьох методів, що можуть застосовуватись на етапах розробки та імплементації проєктів з цифровізації, забезпечуючи, щоб ті, хто приймають рішення, враховували складні виклики середовища, що постійно змінюється. КМЄС вже давно підтримує інноваційне вироблення політик, зокрема через проєкт «Лідерство в управлінні змінами». Наразі ми адаптуємо програму до нових обставин. Це всього-на-всього один приклад того, чому потрібно враховувати новий контекст та бути гнучкими в своїй діяльности.
Стаття Кірстен Йоппе на тему цифрових трансформацій та інновацій на ресурсі ZIF TECHPOPS